Monitor do fotografii – idealna opcja do obróbki zdjęć

Odpowiedni sprzęt jest w stanie ulepszyć nawet najlepsze zdjęcia, nadając im większej ostrości czy pogłębiając kolory. Monitory do fotografii są głównie stosowane przez profesjonalnych fotografów, którzy na co dzień mierzą się z obróbką zdjęć. Jednak na zakup monitora coraz częściej decydują się także amatorzy, którzy chcą poprawić swoje umiejętności.

Najważniejsze parametry monitora do fotografii

  • Zakres kolorów – większość specjalistycznych monitorów do fotografii jest wyposażonych w 10-bitową matrycę, która pozwala na wyświetlanie ponad miliarda kolorów. Dodatkowo paleta AdobeRGB pozwala uzyskać idealne światło oraz granicę cieni.
  • Matryca – powszechne monitory posiadają matrycę VA, która zapewnia taki sam układ światła bez względy na kąt patrzenia. Monitory do fotografii z wyższej półki charakteryzują się matrycą IPS, która przez 24-bitowe odwzorowanie barw, zapewnia wysoką jakość kontrastu oraz kąt patrzenia.
  • Rozdzielczość – obróbka detali wymaga niesamowicie dużej rozdzielczości. Minimalny próg to Full HD. Jednak monitory dostępne na rynku, są w stanie zapewnić jakość na poziomie nawet 4k. Praca z takim sprzętem będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale przyniesie lepsze efekty.
  • Wielkość ekranu – większa przekątna ekranu pozwala na wyświetlenie zdjęcia i wszystkich przyborów, potrzebnych do obróbki. Największą popularnością cieszą się wyświetlacze o przekątnej 27.
  • Kalibracja – daje pewność, że obraz wyświetlany na ekranie, będzie dokładnie taki sam na papierze. Kalibracja programowa stosowana w monitorach do fotografii, daje możliwość poprawek i wszelkich zmian, w zakresie jednego programu.

Czym powinien charakteryzować się monitor do fotografii?

monitory do fotografiiPrzede wszystkim dobrym odwzorowaniem barw oraz dostępem do szerokiej palety kolorów. Ważne jest także stałe utrzymanie punktu bieli na całej przestrzeni monitora. Pozwala to na utrzymanie zdjęcia w jednej tonacji, co jest szczególnie ważne przy zdjęciach typu beauty. Dobre monitory do fotografii (https://alstor.pl/produkty/monitory-graficzne/) charakteryzują się także odpowiednim podświetleniem, które w znacznym stopniu odpowiada za nasycenie barw oraz utrzymany kontrast. Oświetlenie na ekranie często różni się od tego w rzeczywistości. Monitory do fotografii pozwalają na zredukowanie tych różnic do minimum.