Sklep Apple – co oferuje?

Apple jest jedną z najlepiej prosperujących i najcenniejszych firm na świecie. Ale co produkuje Apple i co w rezultacie sprzedaje sklep Apple?

Co sprzedaje sklep Apple i co produkuje firma?

Odpowiedź, na pierwszy rzut oka, wydaje się dość oczywista: Apple produkuje iPhone’y, iPady i komputery Mac. Ale gdy się nad tym zastanowić, to nie do końca prawda. Apple nie produkuje żadnych komponentów swoich produktów – nie wytwarza ekranów, baterii ani półprzewodników. Jej zakłady składają się głównie z biur i sklepów detalicznych. Rzeczy, które Apple nazywa swoimi „produktami”, są tak naprawdę tylko efektem pracy innych ludzi.

Apple ma gigantyczną sieć sprzedaży detalicznej, która daje jej możliwość bezpośredniej sprzedaży i marketingu swoich produktów. Według badań sklep Apple internetowy oraz sklepy fizyczne są najpopularniejszymi platformami handlu elektronicznego w sezonie świątecznym. Apple Pay stanowi 2 proc. wszystkich płatności mobilnych w Stanach Zjednoczonych. Apple podpisał umowę z niektórymi z największych amerykańskich detalistów, takich jak Starbucks i Walgreens.

Apple produkuje iPhone’y w zawrotnym tempie, ale musi też stawić czoła wyzwaniom związanym z produkcją innych produktów. Większość innych urządzeń Apple – iPady, komputery Mac i inne akcesoria – sprzedaje się w ogromnych ilościach. W okresie świątecznym sprzedaż iPada wzrasta o 9 procent w ujęciu rocznym, a sprzedaż komputerów Mac wzrasta o 2 procent w tym samym okresie.

sklep apple

Apple ma tę samą misję od ostatnich kilku lat, aby uczynić koszty swoich produktów bardziej przystępnymi. Teraz można kupić iPhone już za 2500 zł w najnowszej wersji, a także 15-calowego MacBooka Pro za 4500 zł – jednak to tylko model podstawowy.

Ceny Apple są bardzo zróżnicowane. Firma podjęła świadomą decyzję, aby zaoferować produkty z różnych półek cenowych. To pozwala osiągać dwie rzeczy: dostosować się do wielu segmentów rynku i zapewnić, że obecni klienci mają coś nowego do kupienia, gdy tylko chcą znaleźć uaktualnienie.

Sukces firmy Apple i wysokiej sprzedaży leży w jej marketingu

Kiedy myślisz o Apple, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy jest prawdopodobnie ich produkty Mac lub, ostatnio, ich iPhone. Z jakiegoś powodu, firma nie była w stanie powtórzyć swojego sukcesu sprzętowego w dziale oprogramowania. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak innowacji w ofercie Apple. Firma nie udało się stworzyć nowe usługi oprogramowania i zamiast tego skupił się na iteracji na istniejących z niewielkimi zmianami. Najnowszym przykładem tego był iMessage. Usługa komunikatora została uruchomiona w 2011 roku i od tego czasu nie doczekała się żadnych znaczących zmian. Jego konkurenci, jak Facebook Messenger i WhatsApp, wprowadzili nowe funkcje, takie jak połączenia wideo i naklejki, które utrzymują użytkowników zaangażowanych w aplikacji.

Istnieje mniej aplikacji dla urządzeń z systemem iOS w porównaniu do tych z systemem Android – deweloperzy nie chcą, aby ich praca była ograniczona przez to, co może działać tylko na iPhone’ach, iPadach lub iPodach.