Przewodnik dla początkujących po monitorach wielkoformatowych

Monitory wielkoformatowe stały się ważnym narzędziem w postprodukcji wideo i audio. Są używane na planie, w pokoju kontrolnym, studiach VFX, a nawet w przestrzeniach do nagrywania muzyki. Monitory wielkoformatowe oferują wiele korzyści w porównaniu z mniejszymi głośnikami.

Chociaż są zazwyczaj droższe niż typowe monitory studyjne, w dłuższej perspektywie są bardziej opłacalne ze względu na ich zdolność do zmniejszenia zmęczenia słuchu i zwiększenia wydajności użytkownika poprzez skrócenie czasu konfiguracji i umożliwienie szybkiego rozwiązywania problemów z dźwiękiem podczas produkcji. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem monitora wielkoformatowego lub po prostu szukasz sposobów na ulepszenie istniejącej konfiguracji, czytaj dalej, aby zapoznać się z naszą listą zalet i wad, a także poradami od profesjonalistów z branży audio na temat tego, jak w pełni wykorzystać możliwości monitorów wielkoformatowych.

Czym są monitory wielkoformatowe?

Monitory wielkoformatowe https://alstor.pl/produkty/monitory-medyczne-cyfrowe-obrazowanie-na-sali-operacyjnej/ to pełnozakresowe głośniki przeznaczone do krytycznego odsłuchu w studiach i monitorowania dźwięku na żywo. Zazwyczaj umieszczane są na akustycznie przygotowanym statywie nośnym o szerokiej stopie w celu zminimalizowania wibracji. Duża powierzchnia głośnika pomaga rozchodzić się falom dźwiękowym w szerszej przestrzeni, zapewniając, że dźwięk jest słyszany równomiernie w całym pomieszczeniu.

Głośniki wielkoformatowe często mają wiele przetworników i wysokiej jakości zwrotnicę, co zapewnia równomierną charakterystykę częstotliwościową i rozszerzone pasmo przenoszenia basów. Monitory wielkoformatowe są często mylone z głośnikami monitorowymi, ale w rzeczywistości różnią się od nich. Głośnik monitorowy jest zoptymalizowany do monitorowania dźwięku podczas procesu nagrywania.

Praktyczność monitora wielofunkcyjnego

Monitor wielkoformatowy jest zoptymalizowany do miksowania i krytycznego słuchania. Monitory wielkoformatowe mogą być używane w studiu nagraniowym, ale nie są przeznaczone do śledzenia dźwięku.

Monitory wielkoformatowe są zaprojektowane tak, aby wypełniać dźwiękiem szeroki obszar, eliminując jednocześnie niektóre z „boominess”, które mogą wystąpić w przypadku mniejszych monitorów. Mniejsze monitory mają również mniejsze szanse na rozszerzoną odpowiedź basową, co może być pomocne podczas miksowania w mniejszych pomieszczeniach.