Apple Mac czy laptop z Windowsem — porównanie

Ten temat nie jest tak popularny, jak porównywanie smartfonów z systemem iOS i Android. Jednak wielu zadaje to pytanie — czy warto kupić Apple Mac, gdy dostępna jest przyzwoita alternatywa w systemie Windows? Czy te dwa urządzenia można w zasadzie porównać? Dlaczego nie, przecież wykonują te same zadania.

Co sprawia, że Apple Mac jest dobry?

Mówi się, że technika Apple ma w sobie szczególną magię. Siła MacBooka tkwi w przyjaznym dla użytkownika systemie operacyjnym i ekosystemie sprzętowym Apple. Wszystko działa po naciśnięciu jednego przycisku i jest gotowe do użycia bez żadnych dodatkowych manipulacji.

Jeśli masz już iPhone’a, to masz też Apple ID. Jeśli zalogujesz się ze swoim Apple ID na macbooku, oba urządzenia połączą się i będziesz mógł:

  • Odbierać połączenia i pisać wiadomości iMessage przez macbooka,
  • Synchronizować zdjęcia, filmy, muzykę, notatki i inne dokumenty między urządzeniami,
  • Przesyłać dowolne pliki do dowolnego gadżetu Apple za pomocą AirDrop.

Niektóre z tych funkcji są dostępne za pośrednictwem serca ekosystemu — magazynu w chmurze iCloud. Dzięki tej samej usłudze dane aplikacji i hasła są synchronizowane i backupowane w chmurze.

Klawiatura i touchpad to kolejne z „miejsc mocy” Apple Mac z ispot.pl. Są bardzo wygodne w użyciu, choć istnieją modele Windows o tym samym poziomie komfortu. To prawda, że Apple ma też wady — na przykład wprowadzona w 2015 roku klawiatura motylkowa została uznana przez użytkowników za najbardziej nieudaną przez cały czas istnienia Macbook.

Niektórzy fani Windowsa ganili system operacyjny Apple za to, że podobnie jak mobilny iOS, osłania przed użytkownikiem większość plików systemowych i ustawień. To też prawda, choć oczywiście uzyskanie pełnego dostępu dla tych, którzy naprawdę go potrzebują, nie jest trudne. Natomiast przeciętny użytkownik, w zamian za „straszną” utratę możliwości grzebania w wierszu poleceń, otrzymuje najbardziej stabilny system operacyjny na świecie. Prawie nigdy się nie zawiesza, działa płynnie i jest całkowicie darmowy, podobnie jak wszystkie aktualizacje dla niego.

Co jest dobrego w laptopach z systemem Windows?

Oferta laptopów z systemem Windows jest o kilka rzędów wielkości większa niż różnorodność wersji macbooków.

Do tego dochodzi oszałamiający wybór designu — przy tej samej wydajności można wybrać klasyczny, minimalistyczny design lub zaawansowany technologicznie styl, który pokochają gracze. Szeroki wybór pozwala na dokonanie niezbędnych akcentów przy zakupie — na przykład jeśli nie zależy nam tak bardzo na jakości obrazu, ale chcemy mieć dużą pamięć masową, odpowiednim wyborem może być model z matrycą TN i kilkoma terabajtami dysku twardego.

Oczywiście system operacyjny różni się znacząco. Tutaj jest dokładnie tak samo jak z iOS vs Android — osoby lubiące pełną swobodę działania wybierają Windows. Ilość oprogramowania dla Windows jest znacznie większa i nikt nie stawia ograniczeń, które programy można uruchomić, a które nie. Dotyczy to również wersji pirackich, które nadal są aktywnie używane na komputerach z systemem Windows.