Jaki monitor fotograficzny wybrać?

O jaki sprzęt powinien zadbać fotograf? Bez wątpienia najważniejszy jest aparat. Niezmiernie ważny jest jednak także profesjonalny monitor fotograficzny, który umożliwi optymalną obróbkę zdjęć. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu?

Dopasowanie kolorów, kontrastów, światła i dostosowywanie profili kolorystycznych np. pod wymogi drukarni jest znacznie szybsze i łatwiejsze, gdy fotograf ma do dyspozycji wysokiej jakości monitor fotograficzny, który znajdziesz na stronie https://alstor.pl/produkty/monitory-graficzne/.

Rozdzielczość ekranu 

Wielu grafików sięga po monitory fotograficzne 27-calowe, co umożliwia pochylenie się nad najmniejszymi szczegółami materiału fotograficznego.  Można także wybrać mniejsze monitory HD, które jednak nie pozwalają na równie optymalną obróbkę grafiki.

Wiele monitorów fotograficznych obecnych na rynku wciąż posiada wykończenie odbijające światło. Taka właściwość sprzętu negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu, jak i na jakości pracy fotografa, który musi spędzić wiele godzin na obrabianiu często kilkuset zdjęć. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w monitory matowe.

Jak kupić dobry monitor fotograficzny?

Istnieje jeszcze kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę kupując monitor fotograficzny?

  • Czy monitor jest na tyle mały, że można go zabrać np. do torby na laptopa?
  • Czy monitor fotograficzny zawiera oprogramowanie do kalibracji? Tańsze modele często wymagają ustawiania ręcznego.
  • Czy monitor umożliwia automatyczną kalibrację w obrębie palety RGB?
  • Czy monitor posiada przynajmniej 10-bitową głębokość kolorów?