Gdzie stosowane są czujki dualne?

Czujka dualna cieszy się w ostatnim czasie naprawdę dużym uznaniem. Czujki pasywnej podczerwieni były stosowane dawniej, jednak obecnie nie są już tak użyteczne.

Zastosowanie czujek dualnych

Przy czujnikach dualnych występuje zdecydowanie mniej problemów, dlatego są wykorzystywane znacznie częściej. Jest bardzo duży popyt na takie urządzenia, ponieważ czujnik dualny cechuje się bardzo szerokim zastosowaniem. Niezwykle problematyczne jest zwłaszcza zjawisko fałszywych alarmów. Należy jednak pamiętać, że można je skutecznie wyeliminować przy pomocy niezależnych torów detekcji. W ostatnich latach można było zaobserwować bardzo duży postęp technologiczny. W momencie, gdy oba tory sygnalizują alarm to jest wtedy właśnie wyzwalany sygnał alarmowy. Należy mieć na uwadze, że w innych sytuacjach nie powinny być generowane sygnały alarmowe przez czujkę.

Budowa czujki dualnej

Czujnik dualny jest obecnie bardzo potrzebny, ponieważ pojawia się dużo fałszywych alarmów. Wysokiej jakości czujka dualna wykorzystuje technologię mikrofalową w drugim torze detekcji. Wybór urządzeń jest bardzo duży, dlatego łatwo można znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich preferencji. Dokładne poznanie i zrozumienie zjawiska Dopplera umożliwia pełną detekcję ruchu dla toru mikrofalowego. Głównymi elementami każdego czujnika są nadajnik oraz odbiornik. Warto mieć na uwadze, że fale wysłane do odbiornika powinny mieć właściwą częstotliwość. Zmiana częstotliwości jest możliwa dzięki odbiciu fal od dowolnego obiektu. Czujki dualne mają większą odporność na fałszywe alarmy od czujek PIR. Takie czujki wykorzystuje się dosyć często w pomieszczeniach, w których dostępne są dodatkowe źródła ciepła.