Domofony i ich rodzaje

 

Kwestie bezpieczeństwa są dla wielu osób niezwykle istotne, dlatego nie dziwi fakt, że starają się zapewnić sobie jak największy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Produkty takie jak domofony z pewnością mogą być w tym bardzo pomocne, pozwalają bowiem mieć znacznie lepszą kontrolę nad tym, kto wchodzi do domu czy innego budynku.

Zasada działania domofonów

Domofony (https://www.napad.pl/domofony-interkomy) są urządzeniami, które mają dwojaką funkcję. Z jednej strony zapewniają kontrolę nad tym, kto wchodzi do budynku, z drugiej zaś ułatwiają komunikację pomiędzy osobą przed wejściem a osobami w budynku. Niezwykle często montowane są w blokach, gdzie uniemożliwiają wejście na klatki dla osób niepowołanych. Oczywiście spotykane dzisiaj domofony znacząco różnią się od tych, które były popularne na rynku na przykład kilka lat temu. Przede wszystkim są to urządzenia coraz bardziej nowoczesne, a jednocześnie posiadające coraz więcej funkcji niż pierwsze modele.domofony

Jakie domofony wybrać?

Wybór odpowiednich modeli domofonów powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, gdzie ma być montowany. W domach jednorodzinnych coraz częściej montuje się domofony z funkcja video, czyli videodomofony. Dzięki nim domownicy widza, kto jest po drugiej stronie co na pewno ułatwia decyzję o wpuszczeniu danej osoby do domu. Obecnie większość domofonów posiada również funkcję otwierania drzwi czy furtki przy wykorzystaniu specjalnego kodu. Jest on oczywiście znany wyłącznie domownikom. Wchodząc do domu nie muszą czekać aż inni domownicy im otworzą czy korzystać z klucza. Aby otworzyć drzwi czy furtkę, wystarczy wbić odpowiedni kod na klawiaturze, zazwyczaj zlokalizowanej dość blisko, aby blokada zamka została zwolniona. Podobne rozwiązania stosuje się również w blokach, jednak w tej sytuacji każdy lokal mieszkalny ma przypisany własny, unikalny kod.